OLELI

View Original

Silfra & Snorkeling

Veliko zanimivih lokacij na Islandiji sem obiskala že pred leti in tudi Silfra je na tem seznamu. Ampak pod gladino tega ledeniškega potočka (napaja ga ledenik Langjökull - 2. največji ledenik na Islandiji) mi pogled še ni segel.

Pa bi lahko, saj je tamkajšnje “snorklanje” na seznamu top aktivnosti, ki jih obiskovalcem ponuja Islandija.

Obožujem potapljanje in raziskovanje podvodnega sveta, predvsem na dah, zato sem se tokrat opogumila (voda ima 2-4°C) in obiskala narodni park Thingvellir, ki se nahaja kakšnih 40 minut vožnje iz Reykjavika.

Na tem mestu se razmikata severnoameriška (na posnetku DESNO) in evrazijska tektonska plošča (LEVO) - za kar 2 cm / leto! Kaj več pa bom izvedela ob obisku celotnega parka konec tedna. ;)

Zdaj pa nazaj k vodni pustolovščini…

Nasmejanega Stefana - voznika in potapljaškega vodiča je že samo videz izdal, da je Italijan. Na kratko je z italijanskim pridihom razložil pravila igre, vsakemu posodil nekaj kosov opreme (suho potapljaško obleko, neoprenske rokavice, masko, rorček in plavutke) in že smo po kratkem sprehodu med mahom in strjeno lavo stali pred vstopom v potok Silfra.

Ker sem se že teden prej začela psihično pripravljati na ledeno temperaturo vode, mi ni bilo težko zabroditi v hladno kopel. In veš kaj? Sploh ni bilo tako mrzlo!

Občutek je bil tak, kot da bi v poletnih mesecih, ko ima morje 24°C, že kakšno uro čofotala na vodni gladini - hladno, a vseeno v mejah normalnega. Edino, kar sem s časom vedno manj čutila, so bile ustnice.

Vodeno ”snorklanje” po potočku Silfra, med dvema tektonskima ploščama je trajalo približno 30 minut, z možnostjo samostojnega raziskovanja ene izmed lagun na koncu.

Celotno omočje je s številnimi razpokami in manjšimi jarki zelo priljubljena lokacija tudi med potapljači z jeklenko.

Zakaj? -Morda bo video spodaj znal bolje odgovoriti na to vprašanje. ;)

*kljub temu, da se Silfra ponaša z najboljšo vidljivostjo na svetu, lahko tukaj poleg nekaterih vrst alg in rastlin vidiš le eno vrsto ribe - pritlikavo zlatovčico (velikost do 10 cm), ki se zadržuje v skalnih razpokah - stran od oči potapljačev

Še prej pa en potapljaški pozdrav!

*Na fotografiji je dobro viden vpliv že skoraj dvomesečnega vdihovanja islandskega zraka. HEC. Vsi smo izgledali tako - tudi dva zabavna upokojenca iz Kanade, ki sta se mi pridružila v vodi.

**Poleg tega sem mislila, da kažem znak “like”. Težava je bila v tem, da v mestu za kazalec nisem imela prsta - vse 4 sem, zato, da bi mi bilo bolj toplo, stlačila v en razdelek, palec pa ohranila posebej (samo zato, da sem lahko snemala).

Zdaj, ko sem ti izdala vse “behind the scenes”, ti preostane le še ogled spodnjega filmčka. ;)

  • Alenka