Pisani Delfini | WBD
Ko sem bila majhna, sem si vedno predstavljala morske biologe kot tiste, ki delajo z delfini. V osnovni šoli je bila moja želja postati dreserka delfinov. Temu sem se približala, ko sem pred leti plavala z njimi v enem izmed vodnih parkov.
No, do danes se je moj odnos do dela z živalmi v ujetništvu spremenil, še vedno pa imajo v mojih očeh delfini nek poseben čar, zaradi katerega jih, kot družabne živali, še vedno občudujem.
*če še nisi, si pred branjem poglej eno izmed prvih objav: KITI NISO RIBE ;)
Res je, da njihova hrbtna plavut tako kot plavut kitov spominja na nevarnega morskega psa, a je to verjetno edina lastnost, ki jo lahko povežemo z nevarnim. Kljub njihovi družabni naravi, so tako kot večina ostalih živali na Islandiji, zelo slabo proučeni.
V našem zalivu lahko opazuješ le vrsto, ki je ime dobila po svoji obarvanosti - PISANI BELOKLJUNI DELFIN (=White-beaked dolphin, =Lagenorhynchus albirostris).
Vsak delfin ima na hrbtu zanj edinstven belo-siv vzorec. Ta na trebušni strani prehaja v belo, ki tako kot pove ime - prekriva tudi ustno regijo, kar daje vtis navideznega belega kljuna (mladiči imajo pogosto temen “kljun”). Njihova obarvanost se skozi leta spreminja.
Prvič sem jih videla na prvi vožnji z ladjo, naslednjič na 2. Nevede sem si ustvarila predstavo, da so tukaj zelo razširjena vrsta in da jih opazijo prav na vsakem obisku morja. Da sem se zmotila, sem ugotovila že tetjič in četrtič, ko o njih ni bilo ne duha ne sluha.
V zalivu so sicer stalno prisotni, vendar njihovo vedenje ni tako družabno, kot se mi je zdelo samoumevno na začetku. Tako kot naše, se tudi razpoloženje delfinov in njihov odnos do nas, potnikov na veliki turistični ladji spreminja iz ure v uro:
enkrat so DRUŽABNI in IGRIVI
drugič POLNI ENERGIJE in razpoloženi za SKAKANJE iz vode
Skačejo predvsem mladiči, ki imajo veliko energije - tako kot otroci. Skoki niso preveč elegantni, videti pa je, da uživajo v prav vsaki sekundi padanja v vodo. Predstava, ki ji ni para! Tu se zares pokaže njihova moč - zapored lahko izvedejo več deset takšnih skokov, ki so lahko še precej višji.
tretjič jim ni mar za nas in se okoli nas potikajo le zaradi rib, ki jih LOVIJO v naši bližini
Na njihovem meniju se lahko znajdejo tudi lignji in morski bič.
lahko pa, tako kot ti zgoraj, le POTUJEJO, verjetno do območja z več hrane
V le nekaj dneh lahko prepotujejo tudi 300 km.
nemalokrat se nas IZOGIBAJO - vsakič, ko se jim približamo, se začnejo od nas oddaljevati
Ko zaznamo takšno vedenje, jih seveda pustimo pri miru. Do tega pogosto pride tudi takrat, ko je okoli njih več ladij.
Na začetku sem se pritoževala nad težavnostjo fotografiranja ostrokljunih kitov. Zdaj sem drugačnega mnenja - ko “naštudiraš” vedenjske vzorce le-teh, ti ne uidejo iz objektiva.
Pri delfinih je uporabne fotografije težje narediti, ker:
potujejo zelo hitro
hipoma lahko spremenijo smer
med značilnim gibanjem se zelo pogosto potopijo za sekundo ali dve in pridejo na površje drugje - tako gibanje imenujemo “porpoise”
pogosto potujejo v skupini - zakrivajo si hrbtne plavuti
nam pogosto ne kažejo boka, ampak zadnji / sprednji del (neuporabno za foto-ID)
Za primer prilagam spodnji fotografiji:
delfini od zadaj
delfini iz strani
Kje sta oblika hrbtnih plavuti in obarvanost v hrbtni regiji lažje opazni?
Za razliko od vosatih kitov (kit grbavec, ostrokljuni kit, sinji kit…), so zobati kiti (delfini, pliskavke, orke, kit glavač…) družabna bitja - združujejo se v skupine, znotraj katerih poteka komunikacija in druge oblike interakcij.
Ena septembrska vožnja z začetkom ob 17-ih mi je ostala v posebno lepem spominu…
Zapisovala sem podatke o videnih kitih, pregledovala narejene fotografije in opazovala lepe barve sončnega zahoda, nakar sem v daljavi slišala pljusk, videla črn obris delfina in zaznala veliko navdušenje prisotnih na palubi.
Bili so kapitanovi dragi delfini. Natančneje - dva pisana belokljuna delfina.
Šele po kakšnih sedmih minutah sta prenehala s skakanjem in mirno nadaljevala svojo pot, v gibanju, ki je najbolj značilno za delfine.
Moja prva pisarniška naloga tukaj je bila identifikacija delfinov. Ker sem skozi to delo spoznala pomembnost kvalitetnih fotografij za določanje posameznih osebkov, sem se ob vsakem opazovanju delfinov kar se da potrudila pri fotografiranju, da so bile oznake na delfinih čim lažje razpoznavne s fotografij.
Pri določevanju poleg poškodb na hrbtni plavuti pomagajo tudi številne druge označbe na hrbtni strani. Vzroki nastanka takih znakov so lahko bolezenski, lahko gre za poškodbe, ki nastanejo ob igranju (z zobmi) z drugimi delfini, lahko so posledica interakcij z drugimi vrstami (orke) ali pa gre za poškodbe, ki ji povzroči plovilo.
V našem katalogu prepoznanih osebkov je trenutno okoli 470 osebkov; med njimi je nekaj “znanih osebnosti”, ki jih pogosto vidimo in so lahko prepoznavni: Sophie, Ventiquattro, Puzzle…
Toliko o islandskih morskih sesalcih ;)
KMALU: mrzla Silfra
Alenka