Landmannalaugar
Končno spet en celodneven izlet!
Tokrat sem se odpravila proti notranjosti Islandije, ki me je že pred leti nadvse očarala. Zakaj? -Zaradi prostranih polj lave, črnega peska, ozkih makadamskih cestic, majhnega obiska, kontrastov z rastlinjem in pisanih vrhov okoliških kraterjev in ostalih vulkanskih tvorb. Zaradi večje nadmorske višine ta del Islandije imenujejo “Highlands of Iceland”.
Landmannalaugar je bila končna destinacija, katere ime znaš izgovoriti šele, ko ta kraj obiščeš. Upam, da bo moj opis dneva dovolj navdušujoč, da si boš ime zapomnil/a tudi ti ;)
Med vožjo smo videli veliko zanimivega - med drugim smo se peljali mimo geotermalne elektrarne Hellisheidi, ki je največja elektrarna svoje vrste na svetu in oskrbuje približno 3⁄4 prebivalstva v Reykjaviku. Tu črpajo tudi pitno vodo.
Ob cesti so bili številni rastlinjaki, kjer gojijo predvsem kumare in paradižnike.
Peljali smo se skozi mestece, kjer biva zdaj že 84-letni nekdanji vrhunski igralec šaha Friðrik Ólafsson (nekoč 13. na svetu).
Prva destinacija je bil 13 m visok slap, ki je hkrati tudi sotočje dveh rek: Fossá in Þjórsá. Voda, ki jo prinašata, napaja drugo največji jez na Islandiji, ki se nahaja v bližini.
“hjálpar” = pomoč; tako so to območje poimenovali popotniki, ki so potovali s konji - zaradi velike količine rastlinja, so si lahko živali tu nabrale novo zalogo energije za uspešno nadaljevanje poti
“foss” = slap
Med domačini je priljubljeno mesto za ribolov.
Naslednja zanimivost so bile te majhne hiške, pokrite s travo - rekonstrukcija nekdanje kmetije, ki je stala na tem mestu pred tisočletjem (uničena je bila ob izbruhu vulkana). Takšna bivališča so pogosto gradili iz kombinacije črnega peska in vode; včasih so uporabili tudi kakšne druge materiale - na primer kitove kosti ali pa les, ki ga je morje naplavilo na obalo.
*gozda na Islandiji skoraj ni
Ker je močno deževalo, sem vzela s seboj le telefon, stekla na vrh hribčka, kjer stojijo, naredila nekaj fotografij in stekla nazaj v avto. Sekundo za tem je nehalo deževati - temu se reče islandsko vreme…
Prostranstva črnega peska so počasi začela nadomeščati polja lave. Vedno več črnine je bilo na obzorju.
Prvi postanek v notranjosti Islandije je bil 11 000 let star vulkanski krater z jezerom turkizne barve. Če ne bi teh dveh fotografij posnela prvih nekaj sekund po prihodu, bi ostala brez “čistih” fotografij - ker je še vedno rahlo deževalo, je močan veter v trenutku poskrbel, da so na objektiv priletele vsaj 4 kapljice vode hkrati. In potem novih 7 in potem novih 10…
Pa še en namig za ljubitelje ribolova - jezero je menda bogato s postrvmi. ;)
Naslednji postanek je bil na vrhu majhnega prelaza. “Lise” na površini jezera povejo vse - pihalo je tako močno, da me je skoraj pahnilo v dolino. Tako močen veter sem do sedaj doživela le na Islandiji. Tudi v Reykjaviku je pogost…
Poleg tega je bila v zraku za oči in fotoaparat nevarna količina drobnega peska.
Na drugi strani pa je pokrajina izgledala tako:
V bližini je bilo parkiranih več terenskih vozil s strešnimi šotori - verjetno ena boljših lokacij za spanje na Islandiji.
In tukaj smo - na ciljni destinaciji, ki jo verjetno precej upravičeno imenujejo “The Pearl of the Highlands”. Tu se nahaja kamp, informacijski center (predvsem za pohodnike) in šotor za malico.
Območje je ogromen (kaldera) vulkan, ki je ob izbruhu “razpadel”, zaradi česar so barve iz njegove notranjosti postale izpostavljene zunanjosti.
Prav na to pot sem se z družino podala že pred osmimi leti. Hoditi po istih poteh je bilo res nekaj posebnega. Spomnila sem se VSEGA!
OBSIDIJAN ali vulkansko steklo. Vulkanska kamnina, ki jo lahko najdeš na tem območju le še na nekaj drugih mestih.
Brez dvoma najznamenitejši vulkan na tem območju, okrašen z vsemi odtenki barv, ki jih Islandija premore.
Čudovita soteska z zelenimi skalami in oranžno obarvano rečno strugo.
Pot nazaj nas je po peščeni cestici vodila mimo najmanj priljubljenega vulkana na Islandiji - Mt. Hekla, ki je še vedno aktiven in je v preteklosti povzročil številne katastrofe. V zadnjih 1000 letih je izbruhnil 20x; nazadnje leta 2000. Včasih so mu pravili vhod v pekel.
ŠE EN POLN DAN .
Znaš povedati ime končne destinacije tega izleta?
*Če ja, je zdaj skrajni čas, da obiščeš Islandijo ;)
KMALU: najprikupnejši morski prebivalec
Alenka